Silivri’deki Köprü Restorasyonunda Son Durum

0
1994

Silivri’de restorasyonu devam eden köprülerin bilmecesi bitmek bilmiyor..

Mimar Sinan tarafından yaptırılan, mimarı olduğundan dolayı adı Mimar Sinan Köprüsü ya da Silivri Köprüsü olarak bilinen, Kanuni’ye ithaf edilen Sultan Süleyman Köprüsü’nde ve Boğluca Deresindeki diğer köprüdeki restorasyon çalışmaları sürüyor.

Bu süreci yakından takip eden ” Silivri tarihine Sahip Çık Platformu ” sosyal medya hesabından son durum hakkında bir bildiri yayınladı;

SİLİVRİ KAMUOYUNA DUYURULUR !

” Restorasyon sürecini yakından takip ettiğimiz Silivri’deki köprümüz için en son aldığımız bilgileri tekrar kamuoyu ile paylaşıyoruz. En son yaptığımız bilgilendirme, köprünün tekrar bir restorasyon projesinin çizildiği ve uygulama başlangıç tarihi Mart 2019 olacağı yönündeydi.

8 Şubat Cuma günü aldığımız bilgiler doğrultusunda köprünün restorasyon projesinin kuruldan geçtiğini restorasyon firması Mina Restorasyon’dan öğrenmiş bulunmaktayız. Ayrıca uygulamanın başlangıcı için projenin ihaleye çıkacağı ve belirlenen firma ile uygulamaya başlanacağı bilgisini almış bulunmaktayız. Öngörülen tarih ise bir önceki duyurumuzda söylediğimiz gibi Mart 2019’dur.

Uzun süredir verilen tarihlerde bir türlü çalışmaya başlanmaması, yaptığımız görüşmelerde sürekli başka tarihlerin verilmesi artık inandırıcılığını kaybetmiştir.

Buradan Silivri halkına sesleniyoruz,

Hemen yanı başımızda duran bu iki kültürel mimari mirasımıza ne zaman sahip çıkmayı düşünüyoruz ? Silivri’deki siyasiler, partiler, kurum ve kuruluşlar ne zaman buna destek verecekler ? Bu köprünün restorasyonunun 8 senedir neden bitirilemediğinin sorusunu yaptığımız tüm resmi kurumlardaki görüşmelerde soruyoruz.

Silivrimizde dillere pelesenk olan, tüm seçim çalışmalarında bahsedilen “Silivri’de otopark sorunu var” dan ziyade, Silivri’deki ilk asıl sorun bu iki kültürel mirasın yok olmaya, tahribata uğramaya ve unutulmaya mahkum olduğudur. Ve bunun hatırlanmadığı gerçeğidir.

Tüm SİLİVRİ YEREL HALKINI, TÜM STK’LARI, siyasileri, yerel basını, kurumları, kuruluşları, Silivri’de faaliyet gösteren ve bu konumda kazanç sağlayan tüm firmaları, öğretmenleri, okul müdürlerini, Resmi kurumları bu konu hakkında ortak bir mücadeleye çağırıyoruz.

SİLİVRİ TARİHİNE SAHİP ÇIK PLATFORMU