Aziz Nektarios’u Anma Etkinlikleri Kale Park’ta Düzenlendi

0
2467

Dün Silivri’de Ortadoks aleminin son aziz olan, Aziz Nektarios’u anma etkinlikleri düzenlendi. Yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılımın olduğu gözlemlenirken, ayini yönetmek için Patrik Bartholemeous bizzat bulundu. Silivri Belediyesinin ev sahipliği yaptığı bu etkinlikte Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Patrik Bartholomeos birlikte barış güvercinleri uçurarak kültürler arası dostluğun önemine dikkat çektiler. Daha sonra Yunanistan’ın çeşitli şehirlerinden gelen derneklerin halk danslarının gösterileri sergilendi. Ayrıca Silivri Selimpaşa Epivates Bigados Derneği, Büyükçekmece Büyük Mübadele Derneği, Silivri Belediye Kursiyerleri ve diğer katılımcıların kurduğu stantlar ile etkinliğe renk kattılar. Ardindan Aziz Nektarios’un evi ziyaret edilerek ayrıldılar.

IŞIKLAR: “DÜNYA BARIŞINA VE KARDEŞLİĞİNE VERDİĞİNİZ DESTEK İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER”

Kültürler arası dostluğun önemine dikkat çeken Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Silivrimizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum. 6 yıl önce başlanan ve her geçen yıl daha da kalabalıklaşarak Silivrimizi ziyaret eden siz değerli dostlarımıza ve Sayın Bartolomeous’a teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Değerli dostlarım; geçmişte yaşanmışlıklara tarih deriz ve tarih tanık olduğu hiç bir şeyi unutmaz. Kötülükleri de güzellikleri de, iyilikleri de unutmaz. İşte o unutulmazlıklardan biri de Ortodoks dünyasının ruhani mukaddes büyüğü Aziz Nektarius’un doğum yıldönümü. Kendisi Silivrimiz’de doğmuş ve dünyanın dört bir yanına barış, kardeşlik götürmeye adanmış bir ömre sahip. Aziz Nektarius’un manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Dünya barışına ve kardeşliğine verdiğiniz bu destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük mübadele sırasında bugünkü vatanınızda doğmuş biz Silivrililerin aileleri, topraklarını bırakıp yeni vatanlarında yaşam sürmeye başlamışlar. Ben de öyle bir ailenin çocuğuyum. Kozani Çutin’den Silivri’ye zorla getirilmiş büyükbabam ve büyükannem… Sizlerin büyükleri de İstanbul, İzmir, Manisa, Burdur, Safranbolu, Trabzon ve Türkiye’nin dört bir yanından bugün ki vatanınıza götürülen ailelerin çocukları, torunlarısınız.

“KAYBOLAN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Atalarınızın geride bıraktıkları tarihe ne yazık ki sahip çıkılamamış ve büyük çoğunluğu o günkü zor şartların getirdiği çaresizlikle, özellikle yapılar yıkılmış ve farklı amaçlar için kullanılmış. Onları geri getirme şansımız ne yazık ki yok. Ancak kalanlara sahip çıkmak, kaybolanları gün ışığına çıkarmak, gelecek nesillere armağan etmek bizim görevimiz.Bizler sizin vatanınızda doğmuş, büyümüş atalarımızın ürettiği tarihi, sizlerde Türkiye’de doğmuş, büyümüş atalarınızın tarihini yerinde görerek ve onları hayırla yâd ederek arkalarından dualar göndererek insanlık vazifemizi yapmalıyız. Silivrimiz her köşesinde atalarınızın izleri bulunmakta. Ben Silivri Belediye Başkanı seçildiğim günden bu yana kaybolmaya yüz tutmuş tarihi ortaya çıkarmak için çalışıyorum. Bunu insanlık tarihi ve gelecek nesillere bir borç biliyorum ve görevde kaldığım süre içerisinde de bunu tüm imkânlarımızı kullanarak yapmayı sürdüreceğim. Benzer güzel duyguları taşıdığınızı biliyorum. İşte bizler bu güzel duygularımızı bir araya getirerek, çoğalıyoruz. Bu tür organizasyonlar ile bir araya gelip dünyaya huzur, barış, kardeşlik hâkim olmasını sağlayacak adımları hep birlikte atıyoruz. Bu günleri organize eden Rum Ortodoks Patriği Sayın Bartholomeos’a ve Silivri Metropoliti Sayın Maksimos’a teşekkür eder, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, beraberinde Patrik I. Bartholomeos ve Silivri Metropoliti Maksimos ile birlikte geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülke ve dünya barışı için beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. Kültür buluşmasında konuklara Silivri Yoğurdu ikram edildi. Türk ve Yunan kardeşliği oynanan halk oyunları ve birlikte söylenen şarkılarla pekişti.

Silivri TV