Çorlu’da Tarihi Çeşmeler Restore Ediliyor

0
2315

Çorlu’nun çeşitli bölgelerinde yer alan tarihi çeşmeler, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hayat bulacak.

Çorlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında çeşitli bölgelerde bulunan tarihi çeşmeler, eskiden olduğu gibi akmaya devam edecek.

Konu hakkında açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet SARIKURT, belediye tarafından hazırlanan “Müzeler ve Kültür Yatırımları Master Plan Raporu” doğrultusunda ilk etapta 4 tarihi çeşme için restorasyon çalışması planlandığını ve diğer çeşmelerle ilgili olarak gerekli izinleri beklediklerini ifade ederek, “Tarihimizi gün yüzüne çıkarabilmek için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında tarihi çeşmelerimizi de yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda ilk olarak Hacı Hamam Sokak üzerinde yer alan Gazi Çeşmesi (Tavanlı) ve Doğanca Evi yakınlarındaki Hastane Çeşmesi’ni yeniden kullanıma sunmak üzere restorasyon çalışmalarına başladık.

Restorasyon çalışmalarının ardından alanda peyzaj çalışmaları yapılacak ve bölge aydınlatılacak. Tarihi çeşmelerimizden eskiden olduğu gibi yeniden su akacak ve halkımızın kullanımına açılacak. Bu iki tarihi çeşmemizi restore edip hizmete sunduktan sonra şehrimizdeki diğer çeşmelerimizin de restore edilebilmesi için çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Kaynak: https://www.corlu.bel.tr/news/1/4828/tarihi-cesmelerimizde-restorasyon-calismalari-suruyor