2018 YSK Seçmen Kaydı sorgulama sistemi! Nerede oy kullanacağım?

0
1747

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim takviminin açıklamasının akabinde kamuoyu, nerede oy kullanacağı bilgisine erişmek üzere sorgulamalarını son sürat yürütmeye başladı. ”Nerede oy kullanacağım?” sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, YSK’nın internet sitesine akın etmeye başladı. İşte, 2018 YSK Seçmen kaydı sorgulama sayfası!

2018 YSK Seçmen Kaydı sorgulama sistemi! Nerede oy kullanacağım?

2018 YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA SAYFASI! NEREDE OY KULLANACAĞIM? 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim takvimi açıklanarak, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili erken seçim süreci başlatıldı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacakları yeri öğrenmek isteyen vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın resmi internet sitesine akın etmeye başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilen seçim takvimi doğrultusunda, yurt içi seçmen kütüğü listeleri 2 Mayıs Çarşamba 2018 tarihinde saat 8:00’de askıya çıkacak. Öte yandan yurt içi seçmen kütüğü listeleri 12 Mayıs Cumartesi 2018 tarihinde saat 17:00’da askıdan indirilecek. Vatandaşlar iki alternatif olan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın resmi internet sitesi üzerinden veya e-Devlet kapısı aracılığıyla nerede oy kullanacaklarının bilgisine erişebilecekler. Seçmen kaydı ve sandık sorgulama hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar için, seçmen sorgulama sayfası aktif olduğu takdirde nerede oy kullanacağını öğrenebilecekler.

seçim

2018 Seçmen Kaydı ve Sandık Sorgulama Sayfası! Nerede Oy Kullanacağım?

Yukarıdaki linki tıkladığınızda, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın resmi internet sitesine yönlendirileceksiniz. Burada, ilk etapta ”T.C. Nüfus Cüzdanı” yahut ”T.C Kimlik Kartı(Yeni) şeklinde sorgulama tiplerinden bir tanesini seçip,  “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru ve bir şekilde doldurulmasının hemen ardından resim doğrulaması da yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenip seçmen kaydı ve sandık sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirebileceksiniz.

ysk

e-Devlet Kapısı Aracılığıyla Seçmen Kaydı ve Sandık Sorgulama Sayfası! Nerede Oy Kullanacağım?

Yukarıdaki ikinci linke tıkladığınızda ise, seçmen kaydı ve sandık sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek üzere e-Devlet resmi internet sitesine yönlendirileceksiniz. Burada öncelikle, ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra ”T.C kimlik numarası’, ardından e-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmenizin hemen ardından karşınıza nerede oy kullanacağınıza dair tüm bilgilere erişebileceksiniz. Öte yandan henüz bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesinden yalnızca 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi edinip seçmen kaydı ve sandık sorgulama işlemlerinizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.