CANAN KARATAY: EN SAĞLIKLI YİYECEK BUDUR DEDİ

0
1925

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kayseri’de verdiği ‘Yaşam Boyu Sağlık’ konferansında, en sağlıklı yiyeceği açıklayarak herkesi şaşırttı.

 
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Kayseri Kitap Fuarı’nda ‘Yaşam boyu sağlık’ konulu konferans verdi. Konferansta konuşan Canan Karatay içilen soğuk çaylar ve gazlı içecekler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunarak en sağlıklı yiyeceği açıkladı.
Soğuk çay ve gazlı içeçeklerin içilmemesi gerektiğini belirten Karatay açıklamalarına şu şekilde başladı;
“Az önce dışarıda gördüm, çocuklar ellerinde soğuk çay içiyor, çok önemli bir şey gibi. İçerisinde mısır şurubu şekeri var, bugün en büyük zehirdir. Gençlerimizin sağlıklı olmasını istiyorsak mısır şurubu şekerinin bu memlekette yasaklanması lazım. Dedi.
 
Kayserinin yemek kültürünüde beğendiğini söyleyen Canan Karatay, en sağlıklı yiyecek pastırmadır dedi.
Prof. Dr. Karatay, “Gençlerin müptelası olduğu gazlı ve şekerli içecekler maalesef reklamlarda sunuluyor, aileler 1-2 yaşındaki çocukların doğum gününe şekerli içecekler masaya konuluyor, büyük bir başarı gibi. İşte hastalıkların temeli oradan atılıyor. 2-3 yaşındaki çocuğun doğum gününe şekerli, gazlı içecek gitmez, koymayın. O zamandan itibaren çocukların ve bebeklerin karaciğerleri bozulmaya başlıyor. Şeker bağımlılığı, morfin, eroin bağımlılığından çok daha tehlikelidir.
Zeytin yağının anne sütüne eş değer dolduğunu belirten karatay, zeytinin en sağlıklı meyve zeytin yağının ise en sağlıklı meyve suyu olduğunu bir kez daha dile getirdi. Yetişkine doğanın bahşettiği anne sütü zeytin yağıdır. Her gün muhakkak için. Kahvaltıda ise günde 30 taneye kadar zeytin tüketin dedi.